Wzorzec FCI nr 271 BEARDED COLLIE

KRAJ POCHODZENIA: Wielka Brytania
DATA PUBLIKACJI OBOWIĄZUJĄCEGO WZORCA: 03.11.2014
UŻYTKOWOŚĆ: Pies pasterski i do towarzystwa
KLASYFIKACJA F.C.I. : Grupa I Psy pasterskie i zaganiające
Sekcja 1 Psy pasterskie
Bez prób pracy

ZARYS HISTORII RASY:

Wzmianki o rasie przypominającej Bearded Collie znajdują się w XVI-wiecznych szkockich rękopisach. Rasa ta była od dawna znana w Szkocji oraz w Północnej Anglii i wykorzystywana do pasienia owiec. Około 500 lat temu psy, uznawane również za protoplastów Polskiego Owczarka Nizinnego, zostały pozostawione na wybrzeżach Szkocji i krzyżowane z lokalnymi psami pasterskimi. Istotnie, Bearded Collie wykazuje pewne podobieństwo do Polskiego Owczarka Nizinnego. Jednak swój obecny wygląd rasa zawdzięcza przede wszystkim G Olive Willison, która w 1940 roku weszła w posiadanie szczenięcia Bearded Collie, nazwanego Jeannie. Po starannych poszukiwaniach odpowiedniego reproduktora, Jeannie została pokryta psem o imieniu Bailey, a psy urodzone z przydomkiem Bothkennar ukształtowały obecny wygląd współczesnych Bearded Collie.

WRAŻENIE OGÓLNE:

Pies aktywny, suchej budowy. Choć mocny, nie powinien być nigdy ciężki, a między tułowiem i podłożem musi pozostawać obszerny prześwit. Charakterystyczną cechą jest żywe, pytające spojrzenie.

WAŻNE PROPORCJE:

Stosunek długości tułowia (mierzonej od stawu barkowego do końca zadu) do wysokości w kłębie powinien wynosić 5:4. Suki mogą być nieco dłuższe. Długość mózgoczaszki jest równa szerokości między uszami.

USPOSOBIENIE/TEMPERAMENT:

Bystry, pełen energii, pewny siebie i aktywny. Opanowany, inteligentny pies pracujący, bez śladu agresji czy nerwowości.